Tomasz Betka - Sesja zdjęciowa "MINIATURES" PIANO SOLO ALBUM

Tomasz Betka – kompozytor, pianista, producent muzyczny. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat, ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej. Od dziecka interesowała go muzyka rozrywkowa, dlatego będąc jeszcze w szkole podstawowej grywał już w zespołach ze starszymi kolegami.

Pierwsze sukcesy pojawiły się w szkole średniej na lokalnych konkursach, w których brał udział wraz z zespołem jako pianista i kompozytor. Podczas studiów miał okazję komponować do kabaretu i niezależnego filmu. Wtedy też po raz pierwszy odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie na początku występował w legendarnym hotelu The Drake w Chicago, tu również poznał lokalnego producenta Vince’a Lawrence’a. Znajomość ta zaowocowała nagraniem dwóch singli dla niezależnej wytwórni Grammophonica Records: „The White Single” oraz „The Black Single”. W nagraniach wzięły udział m.in. divy chicagowskiej sceny muzyki house i pop Andrea Love oraz Yvonne Gage. Okres ten obfitował nie tylko w produkcje muzyczne w obszarze muzyki elektronicznej, house’owej i pop’owej, ale również w remixy. Jeden z nich („Snap Back” The Baker Brothers), w 2012 wygrał konkurs zorganizowany przez włoską wytwórnię Record Kicks.

Na przestrzeni lat Betka nieprzerwanie współpracował z wieloma wokalistkami, muzykami i aktorami, zarówno jako pianista jak i kompozytor. W 2013 skomponował kilka piosenek dla śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej na płytę „I Colori Dell’Amore”. W 2017 nakładem nowojorskiej wytwórni Arabesque Records ukazał się jego solowy album „Miniatures” Piano Solo, (dziesięć krótkich kompozycji, utrzymanych w stylu klasyczno-filmowym, z elementami improwizacji i harmonii jazz’owej), z którym był ciepło przyjmowany na koncertach m.in. w Brazylii i dwukrotnie w Japonii, z czego raz podczas miesięcznej trasy koncertowej po kraju. W międzyczasie zaczął współpracę z Teatrem Miejskim w Lesznie jako pianista i aranżer przy spektaklu „Abonament na Szczęście” z tekstami i piosenkami A. Osieckiej. Również w 2017 r. rozpoczęła się jego współpraca z Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego, z którą regularnie koncertuje w kraju jak i zagranicą. W 2019 zaaranżował i skomponował muzykę do archiwalnego, niemego filmu dla Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski”, którego pokazy z muzyką na żywo odbyły się w kilku większych miastach Polski i w Wilnie na Litwie. W 2020 zaczął współpracę z warszawską Sceną Relax. W 2021 ukazała się epka „Impressions”, czyli cztery utwory na fortepian solo nawiązujące do nurtu muzyki konkretnej, tu odnoszące się do natury i przyrody.

W tym samym roku, po kilku latach przygotowań, światło dzienne ujrzał album „The World We Live In”. Płyta zawiera 15 utworów na fortepian solo, kwintet smyczkowy, flet poprzeczny, obój, waltornię i elektronikę, wzbogacona o teksty mówione w sześciu językach, gdzie głosami m.in. Piotra Fronczewskiego i Jana Nowickiego oraz swoimi autorskimi kompozycjami Betka podjął się próby opisania otaczającego nas świata.