uptone – Nowości płytowe
Tomasz Betka Uptone - nowości płytowe

“The World We Live In” – to tytuł płyty pianisty, kompozytora i producenta Tomasza Betki, którą promuje singiel pt. Napchać się do syta z udziałem Piotra Fronczewskiego, mówiącego poruszający tekst swojego autorstwa zawierający wiele ważnych refleksji na temat współczesnego świata. 

Na płycie znalazło się 15 kompozycji, w których można usłyszeć także Jana Nowickiego,  Beatę Kawkę, a także gości z Japonii, Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych i Litwy. Autorem wszystkich kompozycji jest Tomasz Betka, autorami tekstów są osoby występujące na płycie, które w swoich wypowiedziach odpowiedziały na pytanie: Co się państwu podoba, a co się nie podoba we współczesnym świecie? 

Album The World We Live In” powstał w czasie pandemii, kiedy świat się zatrzymał, a Tomasz Betka zamknął się w swoim rodzinnym domu i zaczął pracę nad płytą. To wtedy przyszedł mu do głowy pomysł, żeby do powstałych kompozycji zaprosić osoby z różnych części świata i poprosić je o podzielenie się refleksją na temat współczesnego życia. Jednym z zaproszonych gości jest wybitny aktor Piotr Fronczewski, który przejmująco opowiada co go porusza i co mu się w dzisiejszym świecie nie podoba.

W ten sposób powstał utwór pt. “Napchać się do syta”, który zaczyna się od poruszających słów: “Jest moim zdaniem coś dziwnego w gromadzie ludzkiej, mianowicie mam wrażenie, że gatunek się degeneruje.”

Bardzo mnie porusza i jednocześnie smuci, że to, o czym mówi Piotr Fronczewski jest tak prawdziwe i aktualne. Tworząc tę płytę bardzo mi zależało, żeby spróbować uchwycić tak zwanego ducha czasów, a przynajmniej jakąś jego część, to co nas niepokoi i skłania do głębszej refleksji. Stąd postanowiłem wyjść poza granice Polski i dowiedzieć się jak na dzisiejszy świat patrzą osoby żyjące w jego różnych częściach.

– mówi Tomasz Betka

Oprócz Piotra Fronczewskiego na płycie można usłyszeć autorskie wypowiedzi m.in. aktorki Beaty Kawki, aktora Jana Nowickiego, a także japońskiego kompozytora, pianisty i poety Tatsuro Yokoyamy i 90 – letniej cioci Tomasza Betki, która w utworze Sibiras czyta rodzinny pamiętnik. 

Kompozycje Tomasza Betki posiadają silną linię melodyczną, proste, zgrabne formy, ocierające się momentami o harmonię zarówno jazzową, jak i klasyczną. Oprócz Tomasza Betki grającego na fortepianie na płycie można także usłyszeć m.in: Marcina Kamińskiego (flet), Mateusza Żurawskiego (obój), Igora Szeligowskiego (waltornia), Julię Wrońską i Angelę Gołaszewską – Dziołak (skrzypce),  Oliwię Kędziorę (altówka), Annę Szmatołę (wiolonczela), Konrada Kubickiego (kontrabas).